Tajikistan 2009 – 4/5

6. 7. 2009

Ráno jsme zašli na snídani, kteru jsme měli dohodnutou z předchozího večera. Vše bylo v pořádku až na cenu, která nám přišla přemrštěná. Zaplatili jsme a raději jsme se vydali na cestu do sedla Laudan, též Kulikalon. V sedle jsme stejně jako předchozí den porušili rádiový klid a vysílali jsme SMS do ČR. Seda jsou většinou jediná místa, kde je signál.

Ještě před odchodem z tábora, kde nás pohostili, se přiřítila trojice čechů a tak jsme jim poskytli cenné informace. Chtěli jít přes sedlo Čimtarga, ale bez maček a cepínu je to bude stát asi hodně sil. Tukové zásoby však měli ne rozdíl od nás ještě velice zachovalé.

Cestou do sedla potkáváme nejdříve karavanu a pak pětici rusů cestujících nalehko. No někdo holt volí jiný přístup. Byli to ti samí, co jsme potkali u Alandinských jezer asi 2-3 dny zpět. Krátce nato potkáváme dva frantíky z předchozího dne.

K jezeru Iskanderkul máme zhruba 3-4 dny cesty. Bylo by dobré tam dojít co nejdříve a sjednat si odvoz do Dušane na sobotní večer, abychom nemuseli v Dušane řešit nocleh a mohli přes nedělní den jenom zajít do města na trh a pak rovnou na letiště.

Zítra nás čeká první a asi i poslední pěší přesun dolinou. Doteď to bylo pořád jen nahoru a dolů jako jojo a dolinám jsme se vyhýbali. Zítra si je užijeme celých 18 km. Potřebujeme se tak dostat až pod poslední sedlo, respektive dvojsedlo, to v dalším dni přejít (asi 1000 m vzhůru) a následující den dojít k jezeru Iskanderkul. Uvidíme jak to půjde, možná si tuto cestu o den prodloužíme. U jezera snad bude jeden den na relax, jídlo z místní občerstvovány a pivo. Myslím, že by to byla příjemná tečka za naším pobytem ve Fanských horách.

Opět mne dnes udivily odpadky, co jsme cestou potkali. Obaly od čokolád a veškerý bordel od turistů. Zvláště na místech vhodných ke kempování to jsou pak hromady plechovek. Vzpomněl jsem si na Messnera. Něco na tom zpřístupňování hor lidem, kteří nemají tento koníček do detailu podchycený, něco bude. Lidé, kteří tento bordel po sobě nechají, v přírodě, nemají co dělat. Mohou jít spíše do muzea okukovat vycpané exponáty a fotografie. Jejich bordel se tam bude snadněji uklízet.

Je sice jen 21.00, ale už se mi zavírají oči. Hlavně zítra ráno se mohu opět těšit na snídani. Bude ovesná kaše.

7. 7. 2009
8.00

Ovesná kaše nebyla. Místo toho jsem měl čínskou pomstu s leprioškou. Naštěstí už mám jen jednu, takže mě ovesná kaše nemine. Schovávám si do ní pro zpestření ještě 3 sušené meruňky.

Po včerejší velice časné večerce nebyl pro nikoho problém vstát. Trable nastaly až po snídani, kdy se nikomu krom Míši nechtělo nic dělat. Co však zmůžem, jde se balit a hurá zase na cestu.

Kolem 16.00 jsme došli do vedlejší doliny pod poslední dvě sedla. Jsme asi 2700 m.n.m. a zítra nás čeká 1200 metrů vzhůru a pak už snad jen dolů a v následujícím dni až k jezeru Iskanderkul. To bude čtvrtek, pátek a sobota bude dovolená se vším všudy. Mobilizace ztracených sil, bilancování, možná nějaký krátký výlet nalehko kolem jezera nebo na nějaký kopeček. Návštěva občerstvovány, jiné než instantní jídlo, hygiena, praní prádla. Prostě vše, čeho se nám dostávalo za posledních 14 dní jen v nejnutnějších dávkách.

8. 7. 2009
Nižným Zinakh

Opět se nám podařilo dosáhnout na začátek pokraje našich fyzických možností.

Vstávali jsme v 6.00 podle plánu. Já tedy v 6.20, ale nevadí.Odchod jsme zvládli na 8.00 a sedla Nižným Zinakh jsme dosáhli dokonce o 45 minut dříve než jsem hádal a o 1:45 dříve než hádal Starouš. Zato na druhé straně jsme si to krásně užili. Bloudili jsme jak bludičky, koukali přes hřebeny kudy kam, až se nám podařilo po 2 hodinách najít správnou sestupovou trasu. Zakempovali jsme asi v 19.00 na prvním vhodném místě. Udělali si každý jednu rychlovku k večeři, upekli litr čaje a hurá na kut. Je asi 21.30 a všichni už jsou zalezlí.

Pod námi se dál táhne dolina, kterou zítra budeme pokračovat až k jezeru Iskanderkul. Zítra bude možná i airan a leprioška k snídani. Určitě však bude nějaká zmrzlina, pivko a jídlo co není z prášku. K jezeru to je už asi jen 10-15 km, zítra to snad na pohodu dojdeme a pak bude zasloužený oraz a flákačka u vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *